Studentka Erika Přibylová byla jednou ze dvou záchranářek na praxi, které pomáhaly po výbuchu a úniku nebezpečných látek v Hamru na Jezeře 19. listopadu. O průběhu zásahu, při kterém se záchranáři nadýchali zplodin, hovořila s médii a podle některých výkladů se tak měla dostat do střetu se zákonem, protože tím porušila mlčenlivost. Podle děkana Karla Cvachovce je to nesmyslný výklad a dále reaguje následujícím prohlášením:
„Naše studentky při zásahu jednaly naprosto v souladu s náplní praxe a pověsti, že by některá z nich měla být za své jednání jakkoliv postižena, jsou nepodložené, neodůvodněné a nepravdivé!
Jsem rád, že jejich účast na zásahu, alespoň podle prvních zjištění, nezpůsobila zjevnou zdravotní újmu. Vše nasvědčuje tomu, že obtíže, které se vyskytly, odezní bez následků,“ říká děkan Fakulty zdravotnických studií TUL Karel Cvachovec.
To, jakým způsobem studentka hovořila o zásahu v Hamru na Jezeře s médii, není podle profesora Cvachovce v žádném případě porušením mlčenlivosti, kterou jsou ze zákona vázáni zdravotničtí pracovníci i adepti na tuto profesi. „Studentka hovořila o své osobě a na to má jistě právo,“ dodává děkan Karel Cvachovec.
Přezato z T-UNI 4.12.2019
Pro větší přehlednost si můžete zvolit, které novinky a události se Vám budou zobrazovat.